Czym zajmuje się socjologia?
Wiele osób zastanawia się, czym tak w zasadzie jest socjologia. Tymczasem jest to pojęcie bardzo blisko związane ze społeczeństwem, a więc czymś bardzo nam bliskim. Jak się bowiem okazuje, socjologia zajmuje się przede wszystkim badaniem tego, w jaki sposób to społeczeństwo funkcjonuje, ale też jakie zmiany w nim zachodzą. Chodzi tutaj więc przede wszystkim różnego rodzaju reguły, procesy czy struktury, jakie łączą bądź dzielą ludzi. Bardzo istotne są również wspomniane zmiany, do jakich niemal nieustannie dochodzi w strukturze społecznej. Wszystko to sprawia, że socjologią interesuje się sporo osób, a wiele z nich decyduje się podjąć naukę na takim właśnie kierunku studiów. W związku z tym warto wiedzieć, na co tak właściwie się piszemy. Trzeba przede wszystkim wiedzieć, że rolą socjologa jest badanie różnych procesów, które zachodzą w społeczeństwie. Wprawne oko socjologa będzie obserwować, analizować i wskazywać pewne nastroje czy trendy, które to panują w grupach społecznych. Z pewnością nie każdy może być więc socjologiem, natomiast z pewnością jest to kierunek studiów, nad którym warto się zastanowić. Warto wiedzieć, że tego typu studia mają charakter interdyscyplinarny – oznacza to, że obejmują bardzo ró żne zagadnienia z wielu różnych obszarów nauki.
Wśród przykładowych przedmiotów, z jakimi spotykają się studenci socjologii, można wymienić między innymi:
- psychologię społeczną,
- współczesne społeczeństwo,
- statystyka społeczna,
- socjotechnika,
- subkultury młodzieżowe.
Ogółem rzecz biorąc, socjologia zajmuje się więc bardzo szerokim spektrum zagadnień i może dotykać takich obszarów jak filozofia, nauki polityczne, komunikacja społeczna czy wreszcie ekonomia i psychologia. Wszystko oczywiście po to, by jak najlepiej zrozumieć procesy zachodzące w społeczeństwie. Trzeba sobie bowiem uświadomić, że życie społeczne związane jest z wieloma różnymi problemami i dziedzinami, dlatego też od socjologa wymaga się przede wszystkim szerokich horyzontów myślowych.
Czym może zajmować się socjolog?
Socjolog to przede wszystkim badacz pewnych procesów społecznych. Znaczy to mniej więcej tyle, że obserwuje on relacje, jakie zachodzą w konkretnych grupach społecznych, poznaje je, a następnie stara się zrozumieć, z czego te relacje wynikają. Socjolog jest pod wieloma względami niemal jak psycholog, tyle że nie bada jednostki, a całą grupę, aby dowiedzieć się, skąd mogą brać się pewne problemy czy konflikty. Bardzo ważne w pracy socjologa jest również proponowanie rozwiązań, które mogą pomóc naprawić relacje wewnątrz grupy. Studia na kierunku socjologicznym do tego wszystkiego przygotowują – z jednej strony uczą krytycznego myślenia, a z drugiej stronie dają także szereg bardzo praktycznych umiejętności, które mogą przydać się w życiu zawodowym. Chodzi tutaj między innymi o znajomość metod i technik badań społecznych, ale nie tylko. Absolwenci socjologii bardzo często trafiają więc do ośrodków badania opinii publicznej czy badań rynkowych, choć mogą znaleźć zatrudnienie także w wielu innych firmach z wielu różnych branż.