Druga szansa śmieci

Druga szansa śmieci

Segregacja śmieci i przeróbka surowców wtórnych w Polsce jest coraz bardziej popularna. Daleko nam Polakom jeszcze do pełnej świadomości ekologicznej jak to ma miejsce na przykład w Szwecji czy Holandii, ale widać już pierwsze objawy tego, że edukacja i u nas idzie w dobrą stronę w tej kwestii.

Jest tez coraz więcej widocznych miejsc, gdzie możemy odpady segregować. Pojemniki na plastik, szkło czy papier stoją w coraz więcej widocznych miejsc, a pojawiają się także punkty zbytu śmieci elektrycznych czy też pojemniki na zużyte baterie.

Na opakowaniach codziennych produktów, które używamy są także odpowiednie oznaczenia, które mogą na ułatwić klasyfikację danego odpadu, aby wyrzucić go w odpowiednie miejsce i dać tym samym drugą szansę. Znaczki komunikują, że dane opakowanie czy produkt jest biodegradowalny, czy nadaje się do recyclingu lub ponownego wykorzystania.

Są także informacje w postaci komunikatu „dbaj o czystość” oraz o zielonych punktach. Władze dodatkowo zachęcają do aktywnej selekcji odpadów obniżając opłaty za wywóz już posegregowanych śmieci.