Jakie problemy dotykają społeczeństwo?

Jakie problemy dotykają społeczeństwo?

Nie ma żadnych wątpliwości, że społeczeństwem nieustannie targają różnego rodzaju problemy czy konflikty. Jest to w zasadzie nieuniknione, o czym dobrze wiedzą socjologowie, którzy zajmują się przede wszystkim badaniem procesów społecznych i zmianami, jakie zachodzą w społeczeństwach właśnie. Ich zadaniem jest propozycja rozwiązań problemów społecznych, z którymi boryka się dane społeczeństwo czy grupa społeczna. Warto więc zastanowić się nad tym, jakie są najczęściej pojawiające się problemy społeczne oraz w jaki sposób można je rozwiązać.

Alkoholizm

Jest to z pewnością bardzo poważny problem społeczny związany z nadużywaniem alkoholu, na co wpływ ma nie tylko łatwy dostęp do alkoholu, ale również przemoc w rodzinie czy trudności z zatrudnieniem. Alkoholizm może tymczasem mieć bardzo groźne skutki, jak na przykład schorzenia neurologiczne czy utrata zdrowia psychicznego. Niestety alkoholizmu w zasadzie nie można wyleczyć, choć można tę chorobę zatrzymać. Co gorsze, w większości przypadków chorzy nie są zainteresowanie leczeniem. Istotnym narzędziem w walce z alkoholizmem mogą być działania profilaktyczne. Należy również walczyć ze sprzedażą alkoholu nieletnim, a bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest także handel alkoholem nielegalnym, który kwitnie w niektórych społeczeństwach.

Bezrobocie

Kolejny ważny problem występujący w każdym społeczeństwie, który może mieć bardzo różne podłoże i wpływać na społeczeństwo na wiele różnych sposobów. Najczęściej bezrobocie wynika z niskich bądź nieodpowiednich kwalifikacji, ale przyczyną tego zjawiska może być również słabo rozwinięty rynek pracy. Bezrobocie można podzielić również ze względu na okres trwania zjawiska (na przykład krótkookresowe bądź długotrwałe) czy ze względu na obszar występowania (na przykład powszechne bądź lokalne). Zjawisko z reguły niesie za sobą nasilenie się zagrożeń i napięć w szeroko pojętej sferze społecznej, dlatego też warto wiedzieć, w jaki sposób walczyć z bezrobociem, by była to walka jak najbardziej skuteczna. Może się to odbywać poprzez tworzenie nowych miejsc pracy czy dokształcanie bezrobotnych w ramach stażów czy szkoleń.

Ubóstwo

Ten problem społeczny jest często bardzo mocno powiązany z alkoholizmem czy bezrobociem. Główne przyczyny ubóstwa to bowiem przede wszystkim nadużywanie alkoholu, brak chęci do pracy, bierność zawodowa czy zbyt niskie kwalifikacje i kompetencje zawodowe. W niektórych przypadkach powodem ubóstwa mogą być również różnego rodzaju patologie społeczne. W jaki sposób przeciwdziałać więc temu problemowi i niwelować różnice w sytuacji materialnej społeczeństwa? Trzeba przede wszystkim zaktywizować bierne osoby i pomóc im zdobyć kwalifikacje i kompetencje, za sprawą których będą w stanie zdobyć lub zmienić swój zawód. Pomocą dla tego typu osób mogą być również porady psychologa czy doradcy zawodowego, jak również edukacja organizacyjno-finansowa dla tych osób, które nie radzą sobie z odpowiednim i racjonalnym wydawaniem zarobionych pieniędzy.